ABD ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 0,6 daraldı

25.08.2022 16:15 Son Güncelleme: 25.08.2022 16:16Haber Deposu: Bloomberg ABD ekonomisi, ikinci çeyrekte 0,6 daralma ile beklenenden daha iyi durumda göründü.
ABD Tecim Departmanı verilerine nazaran, enflasyona kıyasla düzeltilmiş gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) Nisan-Haziran döneminde senelik yüzde 0,6 oranında azaldı.
Ekonominin çoğunluğunu oluşturan tüketici harcamaları, yukarı yönlü revize edilerek yüzde 1,5 oranında genişleme gösterdi. Burada, daha ilkin yüzde 1’lik bir genişleme bildirilmişti.
ABD RESESYONDA MI?
Bununla beraber, öteki resmi ekonomik gelişme ölçüsü olan gayri safi yurtiçi gelir (GSYİG), ikinci çeyrekte yüzde 1.4 oranında terfi etti. Bu gösterge senenin ilk üç ayındaki yüzde 1.8’lik artıştaydı.
Biden’dan talebe kredilerine kısmi af
Böylece GSYİH sayıları , senenin ilk yarısında ekonomik ivmede ani bir yavaşlamaya işaret ederken GSYİG daha kademeli bir soğumaya işaret etti. ABD’deki resesyonların resmi hakemi olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu İş Döngüsü Buluşma Komitesi , resesyon çağrısını yaparken bir takım başka ekonomik değişkenle beraber her iki ölçümün ortalamasını kullanıyor . GSYİH ve GSYİG averajı, Ocak-Mart dönemindeki yüzde 0,1’lik artışın arkasından ikinci çeyrekte yüzde 0,4 arttı.
Ayrı bir gelişmede ABD işsizlik başvuruları bu hafta da düştü.

Son Dakika Haberler