ABD’li senatör Fed’i eleştirdi, resesyon korkusunu dile getirdi

Iktisat alanında açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen ABD’li senatör Elizabeth Warren Pazar günü yapmış olduğu açıklamada, Federal Biriki’in ülke ekonomisini resesyona sürükleyeceğinden ve faiz oranlarındaki artışların insanları işi olmayan bırakacağından oldukça endişeli bulunduğunu söylemiş oldu.
CNN’e konuşan Elizabeth Warren “Yüksek fiyatlardan ve kuvvetli bir ekonomiden daha fena olan ne biliyor musunuz? Fed’in bu ekonomiyi resesyona sürükleyeceğinden oldukça endişeliyim.” İfadelerini kullandı.
Harp sonrası İran’ın petrol geliri katlandı
Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole’daki açıklamalarını değerlendiren Warren, “Onun ‘birazcık acı’ söylediği şey, insanları işten çıkarmak, faiz oranları yükseldiği için paranın maliyeti yükseldiği için minik işletmeleri kapatmak anlamına geliyor” dedi. Warren, enflasyonun kısmen tedarik zinciri sorunları, Covid-19 salgını ve Rusya ile Ukrayna arasındaki harp sebebiyle yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.
Warren, “Faiz oranlarını yükseltmekte hiçbir şey yok, Jerome Powell’ın alet çantasında direkt bunlarla ilgilenen hiçbir şey yok ve o da kurultay oturumlarında bu kadarını kabul etti” dedi.

Son Dakika Haberler