Bakan Varank’tan ‘Gözlem’ açıklaması… Türkiye için bir ilkti, 11 yıl hizmet verdi

28.08.2022 17:01 Son Güncelleme: 28.08.2022 17:03Haber Deposu: DHA TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nce (UZAY) geliştirilen, Türkiye’nin ilk yer gözlem uydusu ‘Gözlem’ için TÜBİTAK UZAY yerleşkesinde, 11’inci yıl dönümü sebebiyle kutlama yapılmış oldu. Kutlama programına; Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten ve enstitüsü çalışanları katıldı. Bakan Varank, ‘Gözlem’ın Türkiye için bir ilk olmasının önemine işaret ederek, “Bir emeğin ve gayretin göstergesi” dedi.
Uydunun, Türk insanının kabiliyetlerini gözler önüne serdiğini hatırlatan Varank, “‘Gözlem’, Türkiye’yi tam bağımsız yapma mücadelesinin en somut örneği. Türk mühendis ve teknisyenlerinin, bilim adamlarının ne kadar becerikli ve yetenekli bulunduğunun da örneğini yaşıyoruz. ‘3 yıl ömrü olacak’ diye tasarlanan ürün, 11 yıl süresince ülkemize hizmet etti. Yurttaşlarımızın sorunlarını da giderecek şekilde bu uydudan faydalanıldı. Ulusal güvenliğimizle ilgili oldukca kırılgan noktalarda işlevler görmüş oldu. Bu da bizim insanımızın kabiliyetinin ne kadar yüksek bulunduğunun bir göstergesi” diye konuştu.
‘İMECE VE TÜRKSAT 6A DÜĞÜNLERİMİZ OLACAK’
‘Gözlem’ için meydana getirilen programının bir anlamda ‘cenaze töreni’ bulunduğunu esprili dille söyleyen Bakan Varank, “İmece projesi, Türksat 6A projesi ise bizim düğünlerimiz olacak. İnşallah şu düğünlerimizi İmece ve 6A ile yapalım. Oldukça güzel gururları, ülkemize kazandıralım. Ordumuzun, güvenlik kuvvetlerimizin ve haber alma teşkilatımızın gereksinimlerini yerine getirelim” dedi.
‘RASAT’ YÖRÜNGEDE 58 BİN 726 TUR ATTI
Öte taraftan Türkiye’nin ilk yer gözlem uydusu olan ‘Gözlem’, yörüngede geçirdiği 11 senenin peşinden görevini başarıyla tamamladı. 3 yıl tasarım ömrüyle 17 Ağustos 2011’de Rusya’nın Yasny fırlatma üssünden ‘Denepr’ fırlatma aracı ile uzaya fırlatılan ‘Gözlem’, 969 saniye sonrasında dünyadan 687 kilometre yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleşti. Bugüne dek yörüngesinde 58 bin 726 tur atan ‘Gözlem’ ile toplam 22 bin 203 kez kontakt kuruldu. ‘Gözlem’ın kamerasınca 3 bin 284 kez görüntü çekilerek, toplamda 13 bin 362 kare görüntü kaydedildi.
‘RASAT’IN GÖRÜNTÜLERİ GEZGİN PORTALI’NDA
‘Gözlem’ yardımıyla elde edilmiş ham görüntüler işlendikten sonrasında kent bölge planlama, ormancılık, ziraat, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla kullanıma sunuldu. Bunun yanı sıra ‘Seyyah Portalı’na da aktarıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, e-Devlet şifreleri ile ‘www.seyyah.gov.tr’ adresinden çekilen tüm arşiv görüntülerine ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabiliyor. 
Bakan Kirişci: Hiçbir ürünün yokluğunu çekmiyoruz

Son Dakika Haberler