Bekçilik mülakatları 2022 iyi mi yapılacak? Bekçilik fiziki yeterlilik imtihanı ne süre?

29.08.2022 14:51 Son Güncelleme: 29.08.2022 14:52 EGM bünyesinde bekçi olarak vazife almak isteyen adaylar ilk aşama olan yazılı imtihanı geride bıraktı. Fiziki yeterlilik imtihanı ve mülakatların peşinden adayların kati sıralamaları ortaya çıkacak. Bu sıralamalar da bekçi adaylarının atamalarında kullanılacak. Peki, fiziki yeterlilik imtihanı ve mülakatlar iyi mi yapılacak?
BEKÇİLİK FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI NASIL OLACAK?
1. Yazılı Sınavda başarıya ulaşmış olan adaylar, Fiziki Yeterlilik Sınavına alınırlar.
2. Fiziki Yeterlilik Imtihan Komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara gore yapar.
a) Fiziki Yeterlilik Imtihanı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek suretiyle uygulamalı olarak yapılır. b) Fiziki Yeterlilik Sınavında adayın süresinin takip edeni, imtihan yerinde bulunanlar tarafınca görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.
c) Fiziki Yeterlilik Imtihanı yüz tam puan üstünden değerlendirilir. Imtihan sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafınca başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Talibi Olması imkansız” sonucu verilir ve başarısız adaylar sözlü imtihan aşamasına geçemezler.
3. Fiziki Yeterlilik Imtihan tarihleri, bölgeleri, imtihan parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafınca hazırlanan emirle belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi web adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır. Ek olarak adaylara posta, telefon vb. kontakt araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet üstünden meydana getirilen duyuru tebligat niteliğindedir.
BEKÇİLİK MÜLAKATLARI NASIL YAPILACAK?
1. Fiziki yeterlilik sınavında başarıya ulaşmış olan adaylar, Polis Akademisi Başkanlığı resmi web adresinden (www.pa.edu.tr) kendilerine duyurulacak yer ve zamanda sözlü imtihan komisyonu tarafınca sözlü sınava doğal olarak tutulurlar.
2. Imtihan esnasında adaylara, genel kültür mevzularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve mevzu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için kafi süre verilecektir. Mevzu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir.
3. Adaylar;
a) Mevzu ile alakalı informasyon düzeyi,
b) Kendisinden istenileni kavraması,
c) Özgüveni,
ç) İfade etme kabiliyeti,
d) Gövde dilini kullanma becerisi, olmak suretiyle beş ayrı kritere gore ve her bir kriter (20) puan olmak suretiyle toplam (100) tam puan üstünden değerlendirilecektir.
4. Sözlü sınavda (100) puan üstünden minimum (70) puan alanlar başarıya ulaşmış sayılacaktır.
 

Son Dakika Haberler