Çavuşoğlu: “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün güvence altına alınması lazım”

29.08.2022 20:58 Haber Deposu: İHA Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gücün hakimiyeti mi kuralların gücü mü” temalı 17. Bled Stratejik Forumu’nun “Avrupa’da kaç Avrupa var?” başlıklı panelinde konuştu. Çavuşoğlu, Avrupa’da savaşları engellemek için kurulan birçok kurum olmasına karşın Ukrayna-Rusya savaşının patlak verdiğine değinerek, “Tarihte hakikaten korkulu savaşlar yaşadık Avrupa’da Türkler ve bazı Avrupalı ülkeler içinde, Balkanlar’da ve şu anda tüm bu tarz şeyleri aştık ve bölgemizde gerçek bir dostluk kuruldu. Bugün yaşadığımız harp bugün ya da yarın bir aşamada er ya da geç sona erecek. Ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz. Peki biz bu savaştan dersler çıkaracak mıyız? Niçin tüm bu örgütleri kurduk, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü tüm bunların kurulmasının sebebi kıtamızda ya da dünyada başka bir harp olmaması içindi. Fakat şu anda var bir harp. Şu anda harp Avrupa’ya geri döndü maalesef” dedi.
“Görüşme edilmiş olan bir çözüm aslen ilk baştaki haftalarda oldukca daha kolay olabilirdi” Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının başladığı ilk haftalarda görüşme yöntemiyle çözümün oldukca daha kolay olabileceğine değinen Çavuşoğlu, “Görüşme edilmiş olan bir çözüm aslen ilk baştaki haftalarda oldukca daha kolay olabilirdi. Antalya’da bir araya gelmelerini sağladık. Bilhassa İstanbul’da bir araya gelmeleri sağladık. Aslına bakarsak ilk haftalarda söylediğim şeklinde oldukca daha kolaydı ve şimdi aslen çözüme yetişebilmek o denli kolay değil maalesef bazı şeyler değişti. Bizim hakikaten gördüğümüz Bucha’dan gelen tablolardan sonrasında birçok şey değişti” dedi.
“Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün güvence altına alınması lazım”
Artık Ukrayna-Rusya cenginde şu anda sahada değişik gerçekler bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın Donbass bölgesi haricinde birçok kent düştü diyebiliriz. Biz burada barıştan bahsediyoruz fakat bunun karşılıklı kabul edilen bir sulh olması gerekiyor. Fakat bununla beraber adil bir barışçıl çözüm olması gerekiyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün güvence altına alınması lazım. Peki şimdi görüşme masasına geri dönebilirler mi? Bu kadar kolay mı? Yeni gerçekler müzakerelerin ilerleyen aşamalarında etkili olacaklar. Kırım ve Donbass’ın statüsü ile ilgili olarak konumları bile değişti” dedi.
“Hem Rusya ile hem Ukrayna ile iyi ilişkilerimiz var”
Türkiye’nin Rusya-Ukrayna cenginde elinden geleni yaptığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Biz elimizden geleni yapıyoruz her iki tarafa da erişimimiz var. Her iki tarafla da hem Rusya ile hem Ukrayna ile iyi ilişkilerimiz var. Şu anda ilkeli bir duruşumuz var. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ukrayna’ya kim bilir birçok NATO müttefikinden daha oldukca destek veriyoruz. Fakat bununla beraber biz Rusya ile de bir diyalog içerisindeyiz. Bu diyalog da meyvelerini veriyor. Bu yüzden bir araya gelmelerini sağladık. Bu tahıl anlaşması işe yaradı” dedi.
Rusya’nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom’un başkanı ile Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) başkanın İstanbul’da bir araya geldiğini açıklayan Çavuşoğlu, uzmanların şu an Zaporijya Nükleer Santrali’ne gittiğine değindi.
Türkiye’nin ev sahipliğinde meydana getirilen ve devam eden müzakerelerin ateşkese ve kalıcı bir barışa gideceğini umut ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya devlet başkanları içinde başından bu yana arka planda iletişimin devam ettiğini belirtti.
“Dün itibariyle 56 vapur 1.3 milyon ton tahılı taşıdı”
İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasının iyi işleyen bir mekanizma bulunduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Dün itibariyle 56 vapur 1.3 milyon ton tahılı taşıdı. Rusya’nın bazı endişeleri vardı. Biz bunu da yönetmeye devam ediyoruz. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bununla beraber biz Türkiye olarak hiçbir süre bu ülkelerden tahıl ithal etme ihtiyacında olan bir ülke değiliz. Bazı ithalatımız var fakat tahıl açısından kendi kendimize yetiyoruz” dedi.
“Rusya’nın saldırgan tutumunu desteklemem mümkün değil”
Anlaşmasının bir parçası olarak öteki ithalat kalemlerinin de kolaylaştırılması gerektiğine değinen Çavuşoğlu, bu mevzuyu gündeme getirdiğinde ise Rusya’yı destekliyormuş şeklinde lanse edildiğini ifade ederek, “Ben bunu söylediğim süre Rusya’yı destekliyormuşum şeklinde anlatıyorlar. Rusya’nın saldırgan tutumunu desteklemem mümkün değil. Nisan ayında Latin ABD’daydım gübre ile ilgili bir gereksinim vardı. Bilhassa tahıl anlaşmasının herhangi bir engel olmadan uygulanması gerekiyor” dedi.

Son Dakika Haberler