Cumhurbaşkanı zam almayacak, sıra Kılıçdaroğlu’nda | Abdulkadir Selvi yazdı

Eski cumhurbaşkanlarının, emekli milletvekillerinin, eski başbakanların, eski Meclis başkanlarının maaşları cumhurbaşkanının maaşına endeksli. Erdoğan bu senenin başlangıcında maaşına zam istemeyince maaşı cumhurbaşkanına bağlı olanların emekli maaşları da artmadı.
Emekli milletvekilleri iktidar ve karşıcılık partileri ile görüşerek maaşlarının düzenlenmesini talep ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan istemeyerek de olsa ek bütçede artış yapılmasına onay verdi.
Fakat vay sen misin bunu meydana getiren… CHP yöneticileri başta olmak suretiyle muhalif medya derhal harekete geçti. Akşener ve Kılıçdaroğlu Meclis kürsüsünden, Erdoğan’ı maaşına artış yapmakla suçladılar.
Kiracıya uyarma yağıyor
DÜZENLEME YANLIŞ Emekli milletvekili maaşının, eski cumhurbaşkanlarının, eski başbakanların, eski Meclis başkanlarının emekli maaşlarındaki artışın cumhurbaşkanının maaşına endekslenmesi yanlış bir düzenleme. Şundan dolayı her defasında, her gündeme vardığında Cumhurbaşkanlığı yıpratılıyor.
MAAŞ İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI YAPILMAZ
Değil Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir cumhurbaşkanının maaş için cumhurbaşkanlığı yapacağına inanmıyorum. Hiçbir cumhurbaşkanının aman maaşım şu kadar artsın diye bir çaba içinde bulunduğunu düşünmüyorum. Türkiye Cumhuriyeti şeklinde bir ülkenin cumhurbaşkanı olmanın onuru onlara yeter. Maaş için cumhurbaşkanlığı yapılmaz.
KILIÇDAROĞLU’NUN MAAŞI
Erdoğan’ın maaşını gündeme getiren Kılıçdaroğlu ise hem emekli milletvekili maaşı hem mevcut milletvekili maaşını alarak çifte maaşa imza atıyor. Erdoğan bu yıl sıfır zam aldı fakat Kılıçdaroğlu’nun maaşına yapılacak zam yüzde 83’ü buluyor.
Milyonlar bu toplantıyı bekliyor: Asgari ücrette tehlikeli sonuç gün
Oldukça samimi olarak ifade edeyim. CHP Genel Başkanlığı da maaş için yapılmaz. Onurlu bir görevdir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı maaş artışının ardında koşmaz.
ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI
Bu tartışmalar gündeme erişince Cumhurbaşkanı Erdoğan maaş artışından vazgeçer mi diye sormuştum. Erdoğan kabine toplantısından sonrasında beklediğim çağrıyı yapmış oldu.
“Ek bütçe görüşmelerinde karşıcılık işi öylesine zıvanadan çıkardı ki bu mihneti daha çok taşımamız mümkün değildir. Buradan TBMM’ye bir çağrıda bulunmak isterim. Ek bütçenin Genel Kurul’daki görüşmelerinde cumhurbaşkanı ödeneğiyle ilgili maddenin kanun metninden çıkarılmasını talep ediyorum” dedi.
Erdoğan, emekli milletvekillerinin mağduriyet yaşamaması için de Meclis’te bir düzenleme yapılmasını önerdi.Bu duruşun Kılıçdaroğlu’na ders olması lazım. Erdoğan öyleki üç kuruşluk artış ardında koşacak bir cumhurbaşkanı değildir. Yine ifade edeyim. Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir cumhurbaşkanı buna tenezzül etmez. Demirel eder miydi? Özal eder miydi? Abdullah Gül eder miydi? Ahmet Necdet Sezer eder miydi?
ÖNERGE
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üstüne AK Parti grubu harekete geçti. Önerge ile emekli milletvekili maaşlarının cumhurbaşkanının maaşına endekslemesi düzenlemesine son veriliyor. Böylece Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratan bir düzenleme kaldırılıyor.
Emekli milletvekillerinin maaş artışı da artık işgören maaşı katsayısına bağlı olacak.
SIRA KILIÇDAROĞLU’NDA
Şimdi sıra Erdoğan maaşına zam yapıyor diye yeri göğü yırtan Kılıçdaroğlu’nda. Erdoğan maaş zammından feragat etti, Kemal Bey sıra sizde. Siz de çifte maaşınıza yapılacak zamdan feragat edecek misiniz?

Son Dakika Haberler