İngiltere’de enerji krizinin 2008’deki bunalımı aşmasından korkuluyor

25.08.2022 17:03 Haber Deposu: Bloomberg Birleşik Krallık’tan danışmanlık şirketi Baringa Partners’a nazaran, ülkedeki hanelerin yarısından fazlası, biriken faturalar sebebiyle bu kış enerji krizi ile yüzleşme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Uyarı, faturaların Ekim ayından itibaren ortalama yüzde 80 oranında artacağı ve havaların soğumaya başlamasının enerji talebini çoğaltması ile beraber geliyor.
Bloomberg’de yer edinen habere nazaran, ülkede kış enerji faturalarının bir yıl öncesine nazaran üç kattan fazla olması planlanıyor. Baringa’nın ortağı James Cooper, “Cemiyet üstündeki tesir, haneler üstündeki tesir açısından 2008 çöküşünden daha yüksek olacak” dedi.
Yeni bir tavan fiyatının devreye girmiş olduğu 1 Ekim’den itibaren averaj senelik enerji faturalarının 3.500 sterlin’i (4.140 dolar) aşacağı tahmin ediliyor. Ulusal İstatistik Ofisi’ne nazaran bu, bir hane halkının harcanabilir medyan gelirinin yüzde 11’inden fazlasına işaret ediyor. ABD haneleri tarihin en büyük elektrik krizini yaşıyor
Birleşik Krallık’taki Don’t Hisse UK kampanyası, protesto amacıyla enerji faturalarını ödememe sözü veren insanlardan 110.000’den fazla imza topladı.
Energy UK lobisinde düzenleme direktörü Dan Alchin, “Şu anda haiz olduğumuz en büyük kaygı, müşterilerin satmaca artışlarını karşılayamaması” dedi.

Son Dakika Haberler