Kanda Enfeksiyon Emareleri Nedir? Kandaki Enfeksiyon Iyi mi Atılır, Iyi mi Geçer?

30.08.2022 12:58 Son Güncelleme: 30.08.2022 12:59  Sepsis Nedir?
 Vücuttaki enfeksiyon kan yolu ile dağılırsa buna sepsis denmektedir. Bu durumda septik şok benzer biçimde durumlara yol açabilir. Bakteri gruplarının bir organizma üstünde enfeksiyon oluşturması için geçiş yapabilecekleri bir yere gereksinimleri vardır. Bakterilerin kimi süre kana geçişi söz mevzusu olur. Kan yolu ile bakteri tüm vücudu dolaşır. Kan bir nevi nakil yolu olur.
 Kanda Enfeksiyon Emareleri Nedir?
 Kanda enfeksiyon oluşması sonucu vücutta bazı emareler oluşmaktadır. Bu belirtilerden bir yada bir kaçını yaşayan kişilerin doktora başvurması gerekir. Kanda enfeksiyon yaşanması sürecinde ilk aşamada görülecek emareler şu şekilde olacaktır; Nefes almada güçlük                                     
Kalp atım hızının artması
Solunum hızının sıklaşması
Üşeme ve vücutta titreme yaşanması
Ateşin 38 aşama ve üstünde olması
Bu emareler kandaki enfeksiyonun ilk aşamasıdır. Enfeksiyon ilerledikçe vücutta oluşan emarelerde farklılaşmaktadır. Kişinin hastalık ile ilgili tablosu ağırlaşır. İleri aşamada yaşanmış olan problemler şunlardır;
Cilt renginin değişmesi ve nefes cilt rengi oluşması
Kandaki trombosit oranlarının değişmesi
Kişinin zihinsel karışıklığı yaşamaya başlaması
İdrara çıkarken mesele yaşanması
Kalpte ritim bozukluklarının yaşanmaya başlaması
Kilo yitirme eğilimin ortaya çıkması
Solunum problemleri
Kan basıncında düşme yaşanması
Kanda laktik asit oranının normalin üstüne çıkması
 Kandaki Enfeksiyonun Yayılmasının Neticeleri
 Kandaki enfeksiyon tespit edilir edilmez müdahale edilmesi gerekir. Kandaki enfeksiyon oranı arttıkça fonksiyonlar üstünde dirimsel tehlikeler ortaya çıkar. Kandaki enfeksiyon süre içinde tüm organlara sıçrayabilir. Vücutta böbrekler, karaciğer ve kalp etkilenir. Ek olarak deride tahribat oluşur.
 Atardamarlara yayılma durumu söz mevzusudur. Kanda enfeksiyon oluşumu söz mevzusu olduğunda kimi zaman kendiliğinden iyileşme görülebilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan bireyler bu durumu kısa sürede atlatabilirler. Fakat kandaki enfeksiyon oranı yüksek olursa o süre organlara zarar verebilir.
 Kandaki Enfeksiyon Niçin Olur?
 Kandaki enfeksiyon vücutta oluşan bir enfeksiyon kaynağından yayılmaktadır. Bu enfeksiyon bakteri, virüs yada parazit kaynaklı olabilir. Vücutta tedavi edilmeyen bir enfeksiyon kandaki enfeksiyon haline dönüşecektir. Kimi zaman tam olarak tedavi edilmeyen enfeksiyonlarda, kanda enfeksiyona niçin olurlar. Menenjit, apandisit benzer biçimde durumlar kandaki enfeksiyona kadar ilerleyebilir. Ya da vücuttaki bir yara kandaki enfeksiyona kadar ilerleyebilir.
 Kandaki Enfeksiyon Iyi mi Atılır?
 Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması son aşama önemlidir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişiler pek oldukça hastalığı da kolay bir halde atlatabilirler. Vücut kimi zaman kandaki enfeksiyonu kendiliğinden atabilir. Bu daima mümkün olmayabilir. Şahıs kandaki enfeksiyon sebebiyle mesele yaşamaya başlarsa bir doktora başvurması gerekmektedir. Yapılacak bazı tetkikler ile kişinin durumu tespit edilir. Enfeksiyonunun kökken belirlenir. Sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanması söz mevzusudur.
 Kandaki Enfeksiyon Iyi mi Geçer?
 Kandaki enfeksiyon için doktorun tavsiye edeceği bir antibiyotiği kullanmak gerekmektedir. Bunun haricinde oluşumunu önleyecek bazı tedbirler almak yararlı olacaktır. Antibiyotik tedavisine süratli bir halde başlanmalıdır. Bazı durumlarda serum yolu ile alınabilir. Enfeksiyonun oluştuğu ilk nokta tespit edilmelidir. Tedavi buna nazaran yapılırsa daha süratli netice alınabilmektedir. Grip yada menenjit benzer biçimde rahatsızlıklara karşı aşı olmak gerekir. Hastalığı önleyici tedbirler şunlar olabilir;
Elleri tertipli bir halde yıkamak
Yiyecekleri temiz ve muntazam bir halde yıkamak
Temiz su tüketmeye itina göstermek
Sebze ve meyveleri iyice yıkamak
Mekanlarda hijyene ehemmiyet vermek
 
 
 

Son Dakika Haberler