Kılıçdaroğlu: İslam dünyasının temel problemlerinin tek çözümü adalettir

27.06.2022 13:30 Haber Deposu: DHA Türk Ocakları’nın kuruluşunun 110. senesinde İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm Yolları Sempozyumu düzenlendi. Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun açılışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Tunus Eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Mehdi Mabrouk, Rusya Müslümanları Dini İdaresi Birinci Başkan Yardımcısı Damir Mukhetdinov, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, değişik ülkelerden katılımcılar ve akademisyenler katıldı. Programda Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu.
“GÜNÜMÜZ İSLAM DÜNYASININ SORUNLARINI BİLMELİ VE YÜZLEŞMELİYİZ” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Böylesine mühim bir buluşmada mühim bir isimden alıntı yapmak isterim. Bu adı yadırgamayacağınıza inanıyorum. Alıntı yapacağım şahıs Karl Marx. Marx, ‘Filozoflar dünyayı çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır; oysa mesele onu değiştirmektir’ der. Dolayısıyla, günümüz İslam Dünyası’nın sorunlarını bilmeli, tartışmalı ve hatta gerçeklikle yüzleşebilmeliyiz. Mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi 44. ayetinde, Yahudi din adamlarına hitaben, şu şekilde seslenilir; ‘Siz insanlara gerçek iyilik, erdem ve dindarlığı tavsiye ederken kendinizi unutuyor, bundan muaf olduğunuzu sanıyorsunuz, öyleki mi?’ Ayeti kerime, ‘Aklınızı kullanmıyor musunuz?’ sorusuyla sonlanmış olur. Elbet, burada hitap Yahudi din adamlarına yöneliktir sadece muhatabı tüm din adamları, tüm yönetici kadrolar, aslen tüm insanlıktır” dedi.
“İSLAM ADALETSİZLİĞE EŞİTSİZLİĞE İZİN VERMEZ”
Kılıçdaroğlu, “Kıymetli bilim adamları, benden oldukca daha iyi biliyorsunuz ki ki İslam, hangi gerekçeyle olursa olsun, adaletsizliğe, eşitsizliğe izin vermez. İslam, hangi gerekçeyle olursa olsun, kayırmacılığa, denetimsizliğe, otoriterliğe izin vermez. Bu bağlamda İslam, hangi sistemle yönetildiğimizle değil; iyi mi yönetildiğimizle ilgilidir. Direkt, iyi mi yönetilmemiz icap ettiğinin yanıtını da kendisi verir. İslam açısından, kriter adaletle yönetilip yönetilmediğimizdir. Bu yüzden hepimiz, İslam’ın temel değerlerini savunuyormuş şeklinde görünerek, zenginliği, kayırmacılığı, özgürlüğü, denetimsizliği kendisine bahşeden; gerçek bağlamından kopartılarak sunulan sabır ve şükür tavsiyeleriyle de milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı, ödünsüz bir halde adaleti savunmalıyız” diye konuştu.
“İSLAM DÜNYASININ TEMEL PROBLEMLERİNİN TEK ÇÖZÜMÜ ADALETTİR”
Kemal Kılıçdaroğlu şu şekilde devam etti:
“Şunu artık çoğumuz biliyoruz. Günümüz İslam dünyasının temel problemlerinin deposu adaletsizliktir. Dolayısıyla günümüz İslam dünyasının temel problemlerinin tek çözümü de adalettir. Dünyadaki çatışma alanlarının ortalama yüzde 60’ını Müslüman ülkeler oluştururken, her gün binlerce Müslüman bizzat Müslümanlar tarafınca öldürülüyorken, kafamızı kuma gömemeyiz. Ülkemiz özelinde dahi, gelir dağılımı eşitsizliği gün be gün artıyorsa, buna izleyici kalamayız.” 

Son Dakika Haberler