Kısırlık mücadelenize en büyük destek gene kendinizsiniz

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, kısırlık ve stres ilişkisi hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için söyledi.
Günümüz teknolojisi ile artık en ince detaylarına kadar inceleyerek spermlerdeki problemi ortaya çıkarıp uygun bir tedavi başlayabiliyoruz. Sadece ne ilginçtir ki aynı tedavi her erkekte netice vermiyor. Meydana getirilen araştırmalar adamın içinde bulunmuş olduğu ruhsal durumun testislerin çalışmasını ve spermin standardını mühim seviyede etkilediğini ortaya çıkardı.
Stres vücudu iyi mi etkiliyor?
Aslına bakarsan kısırlık şüphesinin kendisi mühim bir stres deposu iken buna tetkikler, denetim muayeneleri, ilaç kullanma talimatları şeklinde ilave uğraşlar da eklenince sorun daha da artmakta. Eş olarak kendinden bekleneni verememe ve başarısızlık duygusunun yanı sıra sürecin ekonomik boyutu ise ruhsal bakımdan ek olarak yıkıcı olmakta. Tüp bebek işlemlerinin ne kadar yıpratıcı bulunduğunu bunu yaşayanlar oldukça yakından bilir. Tüm bu sıkıntılar başta adrenalin ve kortizol olmak suretiyle oldukca sayıda kimyasalın bol miktarda kana salgılanmasına yol açmakta. Adrenalin testisi besleyen damarlarda kan akımını azaltarak hasar yapar. Kortizolün ise sperm hücreleri ve testisler üstündeki zararı olan tesirleri bir çok bilimsel araştırmada ortaya konmuş durumda. Ne kadar uzun süre bu maddelere maruz kalınırsa zararları da o denli fazla olacaktır. Bir süre sonrasında hücreler canlılığını kaybeder, emekleri zayıflar Stres kaynaklı kimyasalların bir öteki tesiri ise beyinden salgılanan üreme hormonlarının düzenini bozmasıdır. Bu hormonların düzgüsel fonksiyonlarını idame ettirmeleri, sıhhatli sperm üretimi için son aşama önemlidir. Aksi takdirde testislerde testosteron hormonu düşer, sperm hücrelerinin gıda desteği kaybolur ve neticede yumurtayı dölleme potansiyellerini yitirirler. Nitekim araştırmalar iş çevresi, yaşam şartları ve toplumsal baskı yönünden sorun yaşayan erkeklerde sperm sayısı, hareketi ve şeklinde yarı yarıya azalma olduğuna dikkat çekmekte. Kısırlık tanısı konması bile başlı başına sperm kalitesinde bozulma yapıcı bir tesir gösterir. Gene tüp bebeğe giren erkeklerde, önceki değerlerine gore sperm tahlillerinde ciddi düşüş bulunduğunu görüyoruz. Oysa ruhsal testler göstermekte ki, stres skorları düşük olan adamların eşleri daha kolay hamile kalabiliyor.
Stresten arınmanız kısırlıkla başa çıkmanız için ehemmiyet taşıyor
Aslen tüm bu olumsuzlukların bilinmesi, kısırlıkla başa çıkmada destek olacak oldukca mühim bir kaynağa haiz olduğumuzu da göstermekte. Üstelik bir ilaca, tahlile ya da tedavi sürecine girmeye gerek kalmaksızın. Bunun için bir tek rahatlamanız ve pozitif düşünmeniz kafi. Bu sayede vücudunuzdaki zararı olan kimyasalların miktarı azalır ve testisler daha sıhhatli emek harcama ortamına kavuşur.
Kendinizi iyi mi rahatlatabilirsiniz?
Rahatlama derken hem bedensel hem de zihinsel rahatlamadan bahsediyoruz. Stres durumunda siz bilincinde olmadan tüm kaslarınız kasılır. Ara sıra gevşeme egzersizleri bu anlamda yararlı olacaktır. Zihinsel rahatlamanız ise tedavi sürecinde doktorunuza güvenerek olur. Aklınıza takılan tüm sorulara kendiniz cevap aramaya emek vermeden doğrusunu ondan öğrenin. Böylece etraftan duyduğunuz yanlış fikirlere inanarak gereksiz endişelere kapılmazsınız.
Gün içinde kendinize vakit ayırmak, hafifçe spor aktivitelerinde bulunmak, daha önemlisi hobilerinizle uğraşmak, kitap okumak, dost-akraba-arkadaş ziyaretleri oldukca önemlidir. Değişik mekanlara yapacağınız kısa geziler etrafınızda başka güzelliklerin bulunduğunu da hatırlatır. Sadece hepsinden önemlisi, eşinizle el ele verip önünüze bakmanızdır. Evet, çocuk çekirdek ailenin bir parçasıdır fakat öteki parçası da sevgili eşiniz. Eşinizle beraber birbirinize kafi gelecek bir yaşantı kurabilirsiniz. Evladınız için göstereceğiniz sevgiyi, şefkati ise hayır kurumlarında sizi bekleyen öteki çocuklarla paylaşabilirsiniz. Siz hayata gülerek bakarsanız, yaşam da size güler. Eğer iç huzurunuzu yakaladıysanız, artık eşinizden gebelik haberi gelmesini de bekleyebilirsiniz.

Son Dakika Haberler