LGS lise tercihleri ne vakit yapılacak? MEB LGS 2022 tercih kılavuzu gösterildi!

30.06.2022 14:01 Son Güncelleme: 30.06.2022 14:06 LGS 2022 tercihleri için adaylar geri sayıma başladı. Imtihan sürecinin sona ermesi ve sonuçların açıklanmasıyla beraber adaylar elde ettikleri puanları öğrendiler. Peki, tercih süreci iyi mi işleyecek?
LGS TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?
Ulusal Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Imtihanı için tercih kılavuzunu da yayınladı. İşte adayların heyecanla bekledikleri o kılavuz…
LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ…
LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
LGS merkezi imtihan sonuçlarının açıklanmasıyla beraber gözler tercihlerin başlamış olacağı tarihe çevrildi. Elde ettikleri puanlara nazaran yerleştirmeleri yapılacak olan adaylar ilerleyen günlerde tercihlerini gerçekleştirecekler. 2022 Ortaöğretim Geçiş Tercih ve Yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Tercih periyodu 4 Temmuz Pazartesi günü başlayıp 20 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar devam edecek.
Yerleştirme neticeleri ve boş kalan kontenjanlar 25 Temmuz 2022 tarihinde “www.meb.gov.tr” adresinde duyuru edilecek.
2022 yılı ortaöğretim kurumları saptanca tabloları ile tercihlere rehberlik etmek suretiyle illere nazaran yüzdelik dilimlerdeki talebe sayıları paylaşıldı. Öğrencilere kolaylık sağlamak için tercih rehberleri de hazırlandı. Saptanca tablolarının yanı sıra 2021’de söz mevzusu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de açıklandı. Öğrenciler kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırarak tercih edecekleri okullar hakkında düşünce edinebilecek. Ek olarak mahalli yerleştirme kapsamında sınavsız talebe alan okulların kayıt bölgelerine nazaran tercih tabloları da açıklandı.
LGS TERCİH REHBERİ İÇİN TIKLAYINIZ…
Yerleştirmelerden sonrasında da sıra nakil işlemlerine gelecek.  
LGS 2022 tercihleri ne vakit başlamış olacak?  MEB LGS tercih kılavuzu gösterildi mı?
KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI OLDU
Raporda, öğrencilerin cinsiyetleri ile imtihan performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlar da incelendi. Elde edilmiş bulgular; önceki yıllarda olduğu şeklinde 2022 senesinde da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde adam öğrencilerden daha başarı göstermiş olduklarını gösterdi.

Son Dakika Haberler