Maliye 40 futbolcu için araştırma başlattı! Süper Lig’den… – Son dakika Futbol haberleri


27 Mayıs 2020’de meydana getirilen düzenlemeye gore, 1 Kasım 2019’dan sonrasında imzalanan ustalaşmış futbolcu sözleşmelerinde, 600 bin TL’yi geçen brüt kazançlarda kulübe yüzde 20, futbolculara da yüzde 20 vergi ödemek zorunluluğu getirildi. Sadece 31 Mart 2021’de bildirge süresi dolmasına karşın Süper Lig’den 15, TFF 1. Lig’den ise yalnız 1 futbolcunun bildirge verdiği ortaya çıkmıştı. Maliye Bakanlığı bildirge süresi dolmasına karşın lüzumlu işlemleri yapmayan oyuncular hakkında araştırma başlattı.

YURT DIŞINA ÇIKANLAR VAR

Akşam gazetesinin haberine gore şu ana kadar vergi incelemesi başlatılan Süper Lig’de forma giymiş futbolcu sayısı 40’ı buldu. Bunlardan 7’sinin yabancı, öteki 33 kişinin ise yerli olduğu öğrenildi. Vergi incelemesine doğal olarak oyuncular içinde söz mevzusu dönemde Süper Lig’de oynayıp, hemen sonra ayrılmış ve ülke dışına çıkmış oyuncular da var.

Ülke dışına çıkan oyuncuların yerine getirmediği vergi yükümlülüklerinin tahsili için de süreç başlatıldı. Internasyonal anlaşmalar gereği vergi tahsilatı vakit alsa da yurt dışındaki oyunculardan lüzumlu ödemeler alınabiliyor.

YABANCILAR DAHA TİTİZ

Söz mevzusu futbolcuların vergi aslı, vergi ziyaı ve gecikme faiziyle beraber ödemeleri ihtiyaç duyulan miktarın 40 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu araştırma 2020’yi kapsıyor. 2021 Mart ayında dolan bildirge süresinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için ise işlemlerin hemen sonra yapılması umut ediliyor. Vergi yükümlülüğünün yerine getirilmesi mevzusunda yabancı oyuncuların daha duyarlı davrandıkları da belirtiliyor.Spor Haberleri