Meteoroloji’den 6 ile ‘kırmızı’ uyarı! Şiddetli yağış geliyor

TRT Haber’in haberine bakılırsa; Türkiye genelinde cuma gününe kadar yağış etkili olacak. Bilhassa Batı Karadeniz’de yağış sertliğini artıracak.
AFAD, Batı Karadeniz’de halen devam eden yağışların, bu gece saatlerinden itibaren sertliğini artıracağını deklare etti.
Meteoroloji 6 kenti kırmızı kodla uyardı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop, Zonguldak’ı yarın beklenen güçlü yağışa karşı kırmızı kodla uyardı.
Kırmızı kodlu uyarı ne anlama geliyor?
Meteoroloji’nin sitesinde yer edinen bilgiye bakılırsa, kırmızı kodlu uyarı hava durumunun oldukca tehlikeli bulunduğunu konu alıyor.
Son aşama güçlü bir meteorolojik hadise tahmin ediliyor. Büyük hasar ve kayıpların oluşması olası. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler çoğunlukla takip edilmeli. Tüm takımlar teyakkuza geçti
AFAD’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında; ilgili afet grupları AFAD Yönetim Merkezi’nde grup temsilcilerinin katılımıyla toplandı. Güvenlik Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı meteorolojik uyarı verilen illerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuza geçti. Güvenlik’ten 1 helikopter Sinop iline, Sahil Güvenlik’ten 1 helikopter Bartın ve Amasra’ya göreve getirildi.
Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü, kamu kurumları ve belediyeler, yaşanabilecek olumsuzluklara destek vermek amacıyla, iş makinesi ve personel görevlendirmek suretiyle teyakkuza geçti. Ek olarak, meteorolojik uyarı verilen illere sınır ve yakın tüm iller de teyakkuza geçirildi.
Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat ve Sakarya illerinden Bartın, Düzce, Kastamonu, Zonguldak ve Sinop illerine, toplamda 104 personel, 14 vasıta ve 10 bot göreve getirildi.
Batı Karadeniz’e yağışlar şiddetleniyor
Yağışlı havanın şimal ve iç kesimlerde süreceğini belirten Hava Tahmin Uzmanı Şahin Şahbaz, Batı Karadeniz için de mühim uyarıda bulunmuş oldu:
“Batı Karadeniz’deki yağışların tesirini artırarak daha da kuvvetleneceğini düşünüyoruz. Bundan dolayı kırmızı renkli bir uyarımız gösterildi. Bilhassa Düzce’nin doğusundan Sinop’un batısına kadar olan kıyı bölgelerde yağışın aşırı olmasını bekliyoruz.”
Ankara ve İstanbul’da güçlü yağış umut ediliyor
Ankara ve İstanbul’da da yağışlar cuma gününe kadar devam edecek.
Şahbaz, Ankara’nın şimal ve doğusunda yağışların yarın güçlü olacağını öteki günlerde ise düzgüsel seyredeceğini söylemiş oldu.
İstanbul’da da yağışın yarın güçlü olacağını belirten Şahbaz, İzmir’de ise önümüzdeki 3 gün yağış beklentisi olmadığını altını çizdi.
Yağışların etkisiyle Ege ve Akdeniz kıyıları hariç, yurt genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında seyredecek
 

Son Dakika Haberler