MSB Ukrayna’dan sevk edilen tahıl miktarını duyurdu: 1 milyon ton!

27.08.2022 16:23 Haber Deposu: DHA Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, 22 Temmuz 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Antonio Gutarres’in riyasetinde imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi’ ile Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatının planlandığı benzer biçimde devam etmiş olduğu açıklandı.
Düşük ayarlı altın tuzağına dikkat
Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler içinde imzalanan antak kalma sonrası İstanbul’da oluşturulan Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi’nin açılışının Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar tarafınca yapıldığı anımsatılarak, “Ortaklaşa Koordinasyon Merkezinin çalışmalarıyla Ukrayna limanlarından sevk edilen tahıl miktarı 1 milyon 43 bin 286 tonu buldu. Bugün sabah saatlerinde 3 vapur daha sevkiyat için hareket ederken 1 Ağustos’tan bu yana toplam 103 vapur tahıl sevkiyatı için seyre çıktı. 103 geminin 57’si boş olarak Ukrayna’ya tahıl almaya giderken, 46 vapur de Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı için hareket etti” denildi.
1 Ağustos 2022’de ilk geminin Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan hareket etmesiyle başlamış olan tahıl sevkiyatı süratli, güvenli ve planlı şekilde devam ediyor. Bugün itibarıyla Ukrayna limanlarından taşınan tahıl miktarı 1 milyon 43 bin 286 ton oldu. https://t.co/xMoxmBLvLG #MSB pic.twitter.com/Io6JJqlVJ8
— T.C. Millî Müdafa Bakanlığı (@tcsavunma) August 27, 2022

Son Dakika Haberler