Muamelat Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Muamelat Örnekleri…

28.08.2022 11:30 Son Güncelleme: 28.08.2022 11:30 Türk Dil Kurumu da sözlüğünde bu kelimeye yer vermiştir. Hem de Türkçe uzmanları muamelat kelimesinin detaylı anlamını bilmiş olduğu için anlatımlarında doğru kullanımına yer vermektedir.
 Muamelat Ne Anlama gelir?
 Muamelat iş, fiil ve işlem anlamına gelir. Bu anlama örnek bir cümle vermek gerekirse ” Bu iş yerindeki çalışanlar bu muamelatı asla hak etmediler. ” cümlesi verilebilir. Bunun yanında ” Bana ve eşime gösterilen muamelattan oldukça memnunum. ” cümlesinde kullanılan muamelat kelimesi de kişilere gösterilen fiil ve davranıştan bahsetmektedir.
 Muamelat Kelimesinin TDK Lügat Anlamı Nedir?
 Muamelat sözcüğü lügatımızda kullanılmaktadır. Bu kelime Türkçe diline Arapça dilinden geçmiştir. Türk Dil Kurumuna nazaran muamelat kelimesinin anlamı davranışlar ve işlemlerdir. Mesela muamelat müdürü kelime öbeği sözcüğün kullanım yeridir. Bu kelime öbeğinde muamelat müdürü derken davranış müdürü denmektedir.  Muamelat Kelimesinin Kullanıldığı Örnek Cümleler ( Muamelat Örnekleri )
 Muamelat kelimesinin kullanıldığı örnek cümleler şu şekilde sıralanmaktadır;
– Muamelat müdüründen azar işittim.
– Erkeğimin muamelatı beni üzdü.
– Bizlere gösterilen bu muamelattan dolayı tekrar buraya gelmeyiz.
– Fatma annesinin gösterdiği muamelattan fazlasını hak etmişti.
– Onur duyduğum bu muamelat kalbimi ısıttı.
Muamelat Kelimesinin Kökeni Hakkında Bilgiler
 Muamelat kelimesi hukuki bir sonuca yönelik irade beyanı anlamına gelen işlem kelimesinin çoğuludur. Günümüze gelene kadar görüş açısı ve gelişime paralel olarak manası şimdiki anlamını alarak değişkenliğe uğramıştır. Hatta geniş anlamıyla hukuk alanında yer edinen bu kelime uygar hukuk, hususi hukuk ve iç hukuk benzer biçimde değişik manalarda kullanılmıştır.
 İslamiyet Alanında Muamelat Sözcüğünün Kullanımı
 Muamelat kelimesi Arapça kökenli bir sözcük olduğundan geçmişten günümüze İslamiyet alanında çoğunlukla kullanılmaktadır. Bu kelime İslamiyet alanında insanoğlunun iş ve pratiğe yönelik amelleri manasında kullanılmaktadır. Şu demek oluyor ki fıkıh terimi olarak kullanılan bu kelime insanların birbirleriyle, kişinin toplumla, toplumların birbirleriyle hukuki, yönetimsel alanlarda ilişkilerini düzenleyen yargı şeklindedir.
Mübah Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Mübah Örnekleri Nedir?
 

Son Dakika Haberler