PKK yanlısı İsveçli vekilden flaş NATO çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye iadesini istediği İsveçli vekil Emine Kakabaveh İngiliz basınına konuştu.
Geçtiğimiz haftalarda İsveç hükümetinin düşmesini bir oyla engellemiş olan ve buna karşılık taleplerde bulunan Kakabaveh üstü kapalı tehditlerine devam etti.
Daha ilkin İsveç hükümetini bütçe oylamasında hayır oyu vermekle tehdit eden PKK yanlısı vekil tehlikeli sonuç NATO zirvesine saatler kala Stockholm yönetiminden geri adım atmasını istedi.
The Times’a konuşan Kakabaveh, ‘Türkiye’nin taleplerine boyun eğmektense, İsveç’in ittifakın haricinde kalmasını yeğlerim’ dedi.
Özgürlük’te yer edinen habere gore İsveç’te pek fazlaca kişinin NATO üyeliğine sıcak bakmadığını iddia eden PKK yanlısı vekil sözlerine şu şekilde devam etti; ‘İsveç’in Erdoğan’ın hoşuna gidecek şeyler halletmeye çalışmasını görmek fazlaca acayip.’
RUS TEHDİDİNDEN SONRA HAREKETE GEÇMİŞLERDİ
Rusya tehdidi karşısında askeri tarafsızlık politikasından vazgeçen Finlandiya ve İsveç dün NATO’ya üyelik için resmen başvurmuştu.
Bu iki ülkenin üyeliği mevzusunda çekinceleri olan Türkiye ise üyelik sürecini bloke etme sonucu almıştı
SOĞUK SAVAŞ SONRASI EN ÖNEMLİ BULUŞMA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı NATO Zirvesi, İspanya’nın başkenti Madrid’de 28-30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek.
Türkiye burada gerçekleştirilecek dörtlü zirvede, NATO’ya katılmak isteyen İskandinav ülkelerine taleplerini bir kez daha iletecek.
Madrid Zirvesi, kayıtlara NATO açısından Soğuk Cenk’ın sona ermesinden bu yana en tehlikeli sonuç zirvelerden biri olarak geçecek.
İttifak açısından dönüştürücü olma potansiyeli taşıyan zirvede mühim kararlar alınacak, kuvvetli mesajlar verilecek.
RUS TEHDİDİ: Bir dönem Rusya için ‘stratejik ortak’ vurgusunu kullanan NATO, yeni Stratejik Konsept’te bu ülkeyi, ‘güvenlik açısından en belirgin ve direkt tehdit’ olarak nitelendirecek.
ÇİN VURGUSU: Stratejik Konsept’te ilk kez Çin vurgusu yapılacak ve bu ülkenin NATO’nun güvenlik ve çıkarlarına karşı sınamalara yer verilecek.
TERÖRLE MÜCADELE OTURUMU: Terörle mücadeleye genel anlamda bildirilerde yer veren NATO, bu kez cenup kaynaklı sınamalara ilişkin bir oturum düzenleyecek. Terörle savaşım bu oturumun ana mevzu başlıkları içinde yer alacak.
TAM SAVUNMA: Bilhassa Rusya karşısında müttefiklerin korunması için caydırıcılık yaklaşımı izleyen NATO, odağa egemenliğin ve toprak bütünlüğünün tam korunmasını alacak.
300 BİN ASKER: Doğuda müttefiklerin korunması için önlemler arttırılacak. NATO Mukabele Gücü (NRF) dönüştürülecek. Yüksek hazırlık seviyesindeki güçlerin sayısı 300 binin üstüne çıkacak.
UKRAYNA’YA DESTEK: Kapsamlı Destek Paketi devreye sokulacak.
ASYA-PASİFİK BOYUTU: Asya-Pasifik Dörtlüsü olarak adlandırılan Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Cenup Kore ilk kez NATO Zirvesi’ne katılacaklar.
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi öncesi açıklamalar
 
 

Son Dakika Haberler