Sıcak havalarda küçüklere dikkat – Sıhhat Haberleri

29.08.2022 22:43 Haber Deposu: İHA Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Taşkesen, sıcak havların artmasıyla evlatların belirli saatlerde dışarı çıkartılmaması mevzusunda uyardı. Mevsim değişikleriyle güneş ışınlarının da gelme boyutlarının değiştiğini hatırlatan Prof. Dr. Taşkesen, özelikle yazın sıcak olduğu yerlerde fazlaca sıcak olan güneşin dik geldiği saatlerde evlatların dışarı çıkarılmasını istemediklerini söylemiş oldu. Taşkesen, “Bu saatleri genel anlamda 11.00 ile 16.00 arası düşünebilirsiniz. Bu saatler güneşin en dik geldiği ve güneş çarpmalarının, güneş ışınlarının riskleri oluşturduğu süre dilimi. Bu dilim içinde çocuklarımıza daha dikkatli olabiliriz. Güneş, bilhassa cildimizde oluşturduğu D vitamini sentezi açısından mühim. Evlatlarımızın da buna ihtiyacı var. Ve özelikle yaz mevsiminde D vitaminini depolanması açısından mühim. Çocuklarımıza bunu sağlamaya çalışırken hem de dik ışınların oluşturduğu zararı dokunan etkilerden, ultraviyole ışınları hem de cildimize de zararı dokunan tesirleri olabiliyor” dedi.
“Sıcakların etkisiyle yeme içmemize dikkat etmemiz gerekiyor” Ultraviyole ışınlarının zararlarına değinen Prof. Dr. Taşkesen, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Bunlar güneş yanıkları yada toksin etkilerinden kızarıklar, kaşıntılar, döküntüler yada güneş çarpmaları benzer biçimde fazlaca daha ciddi ileriye dönük sorunlarda açabiliyor. Bu saatlerde de dışarı çıkması gerekiyorsa eğer ne olursa olsun şapka, gözlük benzer biçimde güneşin etkilerini azaltmak açısından da bu tarz şeyleri kullanmaları uygundur. Sıcakların etkisiyle yeme içmemize birazcık daha dikkat etmemiz gerekiyor. Yağlı şeylerden uzak, daha hafifçe, daha rahat sindirilebilir yiyecekler. Sebzeler, meyveler benzer biçimde tüketmeleri daha doğru olur.
Her mevsim geçişlerinde bazı çocuk hastalıklarında değişimler oluyor. Mesela yazın kusma, ishal hastalıklarını daha sık görüyoruz. Bunda da temel niçin dışarıya çıkmamız. Daha fazlaca süre geçirmemiz, temasımızın artması. Dışarıdan yiyecek ve içecek tüketiminin daha fazlalaşması. Yiyecek ve suların daha korunması gerekiyor; daha sıhhatli tüketebilmek için. Bunlarında daha hijyenik şartlarda saklanması ve ona gore tüketilmesi gerekiyor.” “Aşırı giydirilen, ortamı sıcak tutan giysiler bebeklerde problem olabiliyor” Mevsim geçişlerinde bazı virüs gruplarının da sayılarında artış meydana geldiğini aktaran Dr. Taşkesen, “Bu mevsim geçişlerinde bazı virüsler, mikroplar, mikroorganizmalar, bakteriler bunların sayıları artıyor. Üreme hızları artıyor. Bunlardan korunmamız için tükettiğimiz şeylere daha dikkat edeceğiz. Bilhassa açıkta satılan yiyecekler, sular benzer biçimde, bunlara dikkat etmemiz gerekir. Yediğimiz şeylere dikkat edip yıkamamız gerekir. Bilhassa sebze ve meyveler. Ve el hijyeni fazlaca mühim. Havalar fazlaca sıcak. Yeni doğan bebekler; ilk doğduklarında bebeklerimizi koruma içgüdüsüyle daha çok giydirme isteğimiz oluyor. Bizde onları fazlaca görüyor. Aşırı giydirilen, ortamı sıcak tutan kıyafetlerden terlemeye bağlı sıvı kayıpları bebeklerde problem olabiliyor. İdrar renkleri değişebiliyor. Bazı aileler idrarda kan varmış benzer biçimde değişik idrar renklerini getirebiliyorlar. Bu mevzuda dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan şey şu, onları daha çok sarıp sarmalamamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler