Son dakika… ‘Havrita’ için bir karar daha: Extra tehlikeden erişim engeli

Antalya’nın çeşitli noktalarında 2 hafta içinde fazlaca sayıda kedi ve köpeğin ölmesinin peşinden hayvanseverler tepki gösterdi. Sokak köpeklerini hedef gösterdiği sebebi öne sürülerek hayvanseverlerin tepkisini çeken ‘Havrita: Başıboş Köpek Haritası’ adlı uygulamanın web sitesine erişimi, Ankara 1. Barış Ceza Hakimliği’nin almış olduğu kararla engellendi. Antalya Barosu, kararın kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında alındığı sebebi öne sürülerek Antalya 5’inci Barış Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Baro, uygulamanın can kayıplarına yol açmış olduğu sebebi öne sürülerek alınmasını talep etti. Başvuruyu inceleyen 5’inci Barış Ceza Hakimliği, almış olduğu kararda, can kayıplarına yol açmış olduğu sebebi öne sürülerek ‘Havrita’ uygulamasına erişim engeli sonucu verdi.
Bu köylerde elektrik faturası yok
‘SOKAK HAYVANLARINA TEHLİKE ARZ ETTİĞİNE YÖNELİK KARAR ALINDI’ Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Nazlı Yağmur Tanman, daha önceki kararın kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında alındığını belirterek, “Başvurumuz üstüne Antalya 5’inci Barış Ceza Hakimliği tarafınca verilen kararda, ‘Havrita’ uygulamasının sokak hayvanları için extra bir çekince arz ettiğine vurgu yapılarak, ilk kez bu yönde bir karar verildi. Bu bizim ve hayvan hakları savunucuları için fazlaca luk verici bir karar. Bundan dolayı bir hakim, bir savcı ilk kez bu mevzuda hakikaten uygulamanın hak ihlaline sebebiyet verdiğini, can kayıplarına yol açtığını kabul ederek bu sonucu vermiş oldu” diye konuştu.
Son dakika… Bursa’da sel sularına kapılan hanım yaşamını yitirdi
‘İŞARETLENMİŞ BÖLGELERE GECE BEKÇİLERİ DAHA YOĞUN YÖNLENDİRİLECEK’
Sitenin kayıtları silmesi durumunda erişim engelinin kalkacağını söyleyen Avukat Tanman, alınan kararda sokak hayvanlarının işaretlendiği yerlerin silinmesi gerektiğine yönelik atıfta bulunulduğunu dile getirdi. Nazlı Yağmur Tanman, “Antalya’daki belediyelerle görüşmelerimiz olacak. Emniyetle aslına bakarsan görüşmeler yaptık. Aksu ilçesindeki bazı jandarma bölgeleriyle de görüştük. Uygulamada işaretleme meydana getirilen alanlarla ilgili kolluk kuvvetleri bizlere ihtiyaç duyulan yardımları sağlayacaklarını bildirdi. Uygulamada daha ilkin işaretlenmiş bölgelere gece bekçilerinin daha yoğun yönlendirileceği bilgisi verildi. Emniyetten bu mevzuda fazlaca büyük destek gördük” diye konuştu.
Sitenin açılması durumunda tehlikenin devam edeceğine vurgu icra eden Nazlı Yağmur Tanman, “Şu an uygulama daha çok şahıs tarafınca tanındı. Umuyoruz ki site yine erişime açılmayacak ve tamamen kapatılması sağlanacak. Havrita uygulamasının sokak canlıları için bir çekince arz etmiş olduğu, alınan kararda açıklanıyor” ifadelerini kullandı. 

Son Dakika Haberler