Sudan’da sel felaketi! Can kaybı 99’a çıktı

28.08.2022 22:04 Haber Deposu: İHA Sudan’da şiddetli yağışların niçin olduğu sel felaketinde can kaybı artıyor. Sudan Ulusal Sivil Müdafa Konseyi sözcüsü Abdul-Jalil Abdul-Rahim yapmış olduğu açıklamada, ülkede yaşanmış olan sel felaketinde can kaybının 99’a yükseldiğini ifade ederek, 93 kişinin ise yaralandığını aktardı.
Abdul-Rahim, sellerde ortalama 24 bin evin tamamen, 35 binden fazla evin ise kısmen yıkıldığını açıklayarak, 2 bin dönümden fazla ziraat arazisinin sellerden etkilendiğini belirtti.
OHAL duyuru edilmişti
Bakanlar Kurulu, 21 Ağustos’ta seller sebebiyle Nil Nehri, Gezira, Beyaz Nil, Batı Kordofan, Cenup Darfur ve Kassala eyaletlerinde OHAL duyuru etmişti.
Sudan’da 2020’de de OHAL duyuru edilmişti Sudan’da çoğu zaman haziran ayında süregelen yağışlar eylül ayına kadar sürerken, ağustos ve eylülde sık sık sel ve su baskınları yaşanır. Sudan’da 2020’de şiddetli yağışların niçin olduğu sellerde ortalama 100 şahıs yaşamını yitirmiş ve afetten 100 binden fazla ev etkilenmişti. Ülke genelinde 3 ay süreyle OHAL duyuru edilmişti.

Son Dakika Haberler