Tanıdık Esintiler: Kalaha’dan Tutku

Zorlukların, mücadelelerin ve kişisel kaygıların içinde insanoğlu tanıdık esintilerin içinde kendilerine bir güvenli nokta oluşturarak refah ararlar. Huzuru arayan insanoğlunun melodilere yakınlaşması, tabiatın ritmine ayak uydurma gayesi de bu sebepledir.
Anadolu melodilerini Danimarka’da tanıdık esintilerle dinleyicilere ulaştırma gayesindeki Kalaha, geçtiğimiz günlerde gösterilen ilk uzun soluklu Türkçe albümü olma niteliği taşıyan “Tutku” ile bizlere tanıdık esintiler sundular. Topluluğun “Oldukca Küstüm” çalışmasına sesiyle yaşam vermesi sonrası toplulukla bağını koparmayan Hilal Kaya’nın sesiyle “Tutku” albümünde de şarkılara kıymetli bir katkı sağlamış olduğu hissediliyor.
Bu albümde topluluğa ek olarak Danimarkalı Big Band Aarhus Jazz Orchestra da birlikte rol alıyor. Dokuz şarkıdan oluşan albümde daha ilkin gene Kalaha’dan dinlediğimiz “Oldukca Küstüm” ve “Laga Luga” çalışmalarının yeni düzenlemelerinin yer almasının yanında Âşık Mahzuni Şerif’in eseri olan “İnce İnce” emek vermesi da topluluğun düzenlemesiyle albümde yer ediniyor.
Albümde yer edinen şarkıların aranjeleri ise Danimarka’da müziğin ileri eğitim kurslarından görevli, müzik kültürünün tanıtımına katkıda bulunan bir konservatuar olan ve bununla birlikte Danimarka Kültür Bakanlığı’na ve Danimarka Kraliyet Ailesi’nden Prens Frederik’e bağlı olan Det Jyske Musikkonservatorium öğrencilerine ilişik. Danimarka’daki Vejen şehrinde tüm orkestranın bir barıncak – stüdyo olan Lundgaard’ta üç gün konaklayıp direkt kayda girerek hazırladığı albüme Danimarka’nın en meşhur orkestra şeflerinden Jens Christian Chappe Jensen önderlik ediyor
Mevsimin iklim sıcaklığı açısından olmasa da takvim yapraklarında sonuna yaklaştığımız şu günlerde “Tutku” albümüyle Kalaha bizlere sıcak bir esinti sundu. Bu çalışmanın yakın bir gelecekte bir Türkiye konseri ile taçlandırılmasını umuyorum. “Tutku” albümüne dijital platformlarda ulaşılabilirliğin bulunduğunu belirtmemin yanında kısa sürede İstanbul’daki bazı plak dükkanlarında da fizyolojik olarak edinilebilir olacağının duyurusunu ilgililerine de ulaştırmış olalım.
Daha nice üretimlere…

Son Dakika Haberler