Tarih Kısmı Mezunu Ne İş Yapar? Tarih Kısmı Emek harcama Alanları…

Tarih Kısmı Nedir? Tarih kısmı, üniversitelerde Fen-Edebiyat Fakültesi’ne bağlı olan bir bölümdür. Tarih dersine merakı olan kişiler bu kısmı daha fazlaca tercih etmektedirler. Doğal olarak bölümde tarih ağırlıklı dersler olsa da başka dersleri bulmakta mümkündür. Tarih kısmı oldukça geniş mevzulara haiz olan derslerden oluşmaktadır. Bilhassa Osmanlı Zamanı ve Cumhuriyet Zamanı temel dersler içinde yer verilmiştir. Sadece başka ülkelerin tarihlerine de birçok derste yer verilmektedir. Ek olarak Osmanlıca ve Arapçada tarih bölümünde bulunmaktadır. Tarihçide Hangi Özellikler Bulunmaktadır? İyi bir tarihçide tarih başta olmak suretiyle coğrafya, sosyoloji, insanbilim ve felsefe benzer biçimde değişik toplumsal bilimlerin var olması gerekir. Şu demek oluyor ki başarı göstermiş bir tarihçi okumuş olduğu alana son aşama hakim olmasının yanında değişik becerilerde taşımalıdır. Zira tarih kısmı mezunu olan hepimiz öğretmen olması imkansız. Bundan dolayı donanımlı olmak her açıdan yararlıdır. Tarih Kısmı Mezunu Ne İş Yapar? Tarih kısmı mezunu olan kişiler öğretim görevlisi yada araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Doğal olarak bunun için öğrencinin fazlaca başarı göstermiş olması şarttır. Bunun yanında öğretmenlik şansıda vardır. Tarih bölümünden öğretmen olarak çıkmak isteyen kişilerin pedagojik formasyon alması gerekmektedir. Bu belgeyi almak için belirlenmiş olan derslerden geçilmesi gerekir.
Tarih Kısmı Emek harcama AlanlarıTarih bölümünden öğretmen olarak atanmak oldukça zor olsa gerek. Zira formasyon alan kişiler öğretmen olmaya hak kazanırlar. Sadece alım azca olduğundan tarih kısmı mezunları öğretmen olarak atanmakta zorlanırlar. Bu durumda tarih bölümünü bitiren kişiler değişik emek verme alanlarına yönelebilirler. Genel olarak tarih kısmı emek verme alanları şöyledir: Araştırma Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Tarih Öğretmeni
Arşiv Görevlisi
Kazıbilimci
Müze Görevlisi
Işgören
Gezim Rehberi
Gazete yada Dergilerde Araştırmacı Yazar
Tarih bölümünü bitiren kişiler birçok değişik emek verme alanında iş bulabilir. Doğal olarak bunun için kişinin fazlaca bilgili ve donanımlı olması önemlidir. Şu demek oluyor ki bu bölümden mezun olan kişiler tarihçi olarak bilinirler. Bundan dolayı tarihçilerin kendilerini geliştirmeleri mühim görülmektedir.
 
 

Son Dakika Haberler