Türk Yıldızları’ndan ‘Büyük Saldırı’ uçuşu

26.08.2022 14:24 Haber Deposu: DHA Afyonkarahisar’dan başlamış olan ve İzmir’de düşmanın denize döküldüğü Büyük Saldırı’un 100’üncü senesinde, Afyonkarahisar’daki etkinlikler kapsamında; Hava Meydan Komutanlığı’nda birçok harp ve cephane uçağı, askeri helikopterler, roket ve roket çeşitleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birimlerde kullanılan malzemelerin yer almış olduğu sergi düzenlendi. Sergide, hem bugünkü yeni teknoloji ürünler hem de Büyük Saldırı dahil eski dönemlerde kullanılan silahlar ile Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ordusuna ilişkin zamanı fotoğraflar yer aldı.

Afyonkarahisar ve Türkiye’nin dört bir yanından Kocatepe’ye yürüyüş için gelenlerin de yoğun ilgi gösterdiği serginin son gününde Türk Yıldızları da hususi gosteri uçuşu gerçekleştirmiş oldu. Türk Yıldızları, programın finalinde Zafer Haftası 100’üncü yıl hususi gosteri uçuşunu yapmış oldu. Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar milletvekilleri ve protokol üyeleri de Türk Yıldızları’nın gösterisini izledi. Hava Meydan Komutanlığı’ndaki gösterilerde F-16’lar ve Türk Hava Kurumu’na ilişkin unsurlar ile motorlu yamaç paraşütü, motorlu yelken kanat, RC tayyare, sıcak hava balonu uçuşu, 3 tayyare merasim geçişi yapılmış oldu. Genelkurmay Başkanlığı Hususi Kuvvetler Komutanlığı Paraşüt Ekibi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı SAT Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı Paraşüt Timi gösteriler yapmış oldu.
Öğleden sonraki bölümde ise Jandarma Genel Komutanlığı helikopterleriyle ‘Çelik Kanatlar’ ve ‘Üzüm Salkımı’ gösterisi, Güvenlik Genel Müdürlüğü helikopterleriyle ‘Üzüm Salkımı’ gösterisi ve merasim geçişi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı helikopter merasim geçişi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tayyare ve helikopter merasim geçişi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ilişkin F-4E 2020 ve F-16 muharip tayyare geçişi yapılacak. 

Son Dakika Haberler