Ukrayna’daki harp onlara yaradı: ABD’li enerji tekelleri üstün dereceli kâr bekliyor

26.08.2022 17:24 Haber Deposu: Bloomberg New York merkezli vergi, danışmanlık, muhasebe ve denetim şirketi Deloitte, ABD’li kaya gazı ve petrolü üreticilerinin bu yıl ortalama 200 milyar dolarlık üstün dereceli kâr elde etme yolunda aşama kaydediyor. Bu miktar, sektörü 2024’e kadar borçsuz bir hale getirmek için kafi olacak.
Bloomberg’de yer edinen habere gore Deloitte’in raporunda kazançlar yardımıyla petrol ve doğalgaz endüstrisinde de 1,4 trilyon dolarlık üstün dereceli bir özgür nakit akışı oluşacağı açıklandı.
LNG KÂRI 2’YE KATLANDI
Deloitte’in verileri, küresel firmalar petrol ve doğalgaz üretim projelerine 2014’e kıyasla ortalama yüzde 60 daha azca harcama yaptığını gösterdi.
Raporda, “Yatırımlar petrol fiyatlarından ayrışıyor ve disiplinli ana para harcamaları artık bir ölçü” ifadeleri yer aldı. ABD’de Fed’in takip etmiş olduğu PCE enflasyonu yavaşladı
Rapora gore ABD’li sıvılaştırılmış organik gaz (LNG) üreticilerinin 2022’de geçen yılki kârlarını ikiye katlayarak 59 milyar dolar kazanması planlanıyor.
DOĞAL GAZA YÖNELİM ARTACAK
Bu verilere gore firmalar bu gelirler ile potansiyel olarak organik gaz üretimine daha çok yatırım yapabilecek.
Tüketimde organik gaza doğru bir kayma gördüklerini sötleyen Deloitte’in ABD petrol, doğalgaz ve kimyasallar kısmı şefi Amy Chronis, “ABD’li kaya gazı üreticileri yüksek küresel talep ve fiyatlar doğrultusunda organik gaz havzalarına daha çok yönelecek ve düşük karbonlu yakıtlara yatırımları çoğaltmak için kafi ana paraya haiz olabilecekler” diye konuştu.
Bloomberg’in haberine gore bu yılki petrol ve organik gaz patlamasındaki temel etken yüksek fiyatlarla birlikte endüstrinin ana para harcamasındaki eksiklik oldu.

Son Dakika Haberler