Uzmanından sürem başı futbolcu sakatlıkları hakkında değerlendirmeler

25.08.2022 12:53 Haber Deposu: İHA Sürem başı birçok futbol takımının kampa girdiğini ve bu sürece ise kimi oyuncunun hazır bulunduğunu kiminin ise idmansız kaldığını belirten Eskişehirspor Kulüp Doktoru Op. Dr. Sulh Kurtgöz, uzun süredir antrenmansız olan sporcuların sakatlıklara daha yatkın olabileceğinden bahsetti. Futbolcuların, bazen yanlış antrenman programlarından da kaynaklı olarak problemler yaşadığını ifade eden Op. Dr. Kurtgöz, “Sürem başındaki ilk ekip çalışmalarında görülen vakalar çoğu zaman kas yada tendon yaralanmaları oluyor” şeklinde konuştu.
Sakatlık süreçlerinin dezavantajı sürem başı kamplarının kaçırılmasıdır
Aşırı yüklenmeye bağlı sakatlıklar başta olmak suretiyle, sporcuların hazırlıksız olmasına, idman temposuna ve zeminden kaynaklı olarak görülen problemlere değinen Dr. Kurtgöz, “Yetersiz kas grupları üstündeki yüklenmeler, kimi zaman kas yorgunluğuna ya da yaralanmalara sebep olabiliyor. Aynı şekilde kasın kemiğe yapıştığı tendon yapılarında da hasarlar gerçekleşebiliyor. Bunların en büyük dezavantajı ise sürem başı sporcuların kamp sürecini kaçırıp takımdan ayrı kalmalarıdır” dedi. “Şuursuzca meydana getirilen yüklenmeler kas gruplarını zedeliyor”
Futbol endüstrisinde maddiyatın ve sportif başarıların ön plana çıktığını söyleyen Kurtgöz, “Sporcunun sürem başına olabildiğince hazır girmesi ve antrenman programına uyması önemlidir. Kendi başına yada bilgisizce meydana getirilen yüklenmeler ise kas gruplarını yaralayabiliyor. Bu tarz şeyleri önlemek için elimizden geldiğince sporcuları bilgilendiriyoruz. Dinlenme ve beslenme süreçleri de mühim bir etkendir. Bu yüzden alıştırmacı ve teknik heyetler ile devamlı bağlantı halindeyiz” diye açıkladı.
“Saha zeminleri de problemin perde arkasında rol alabiliyor”
“Sporcular bazen idman sistemine ve programına bağlı olarak sakatlıklar ile boğuşuyor” diyen Eskişehirspor Kulübü Doktoru Op. Dr. Sulh Kurtgöz, “Bu şekilde durumları teknik kurul ile paylaşıyoruz. Gene aynı şekilde saha zeminleri de problemin perde arkasında rol alabiliyor. Her sakatlığı önlemek mümkün değil. Yeni teknolojik cihazlara karşın sürem başlangıcında oldukça değişik problemlere tanık olabiliyoruz. Kas kuvvetsizliğine bağlı olarak bilhassa arka adele grubu kuvvetsiz olanlar, sürem başı çalışmalarda ön çapraz bağ yaralanmaları olabiliyor. Bu da uzun süre cerrahi tedaviler ve hatta sezonun tamamına yakınının kaçmasına niçin olabiliyor” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Son Dakika Haberler