Zelenski’den Putin’e tarifeli gönderme: Mesajını ilettim

30.06.2022 20:49 Haber Deposu: İHA Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşme gerçekleştirdikten sonrasında Rusya’nın başkenti Moskova’ya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Widodo, Putin ile ortak basın toplantısı düzenledi. Widodo’nun ülkesini ilk kez ziyaret ettiğine işaret eden Putin, “Endonezya Devlet Başkanı’nı Kremlin’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu Sayın Joko Widodo’nun Başkan olarak başkentimiz Moskova’ya ilk ziyaretidir. Bu ziyaretten fazlaca memnunuz. Endonezya’nın Asya-Pasifik bölgesindeki kilit ortaklarımızdan biri bulunduğunu vurgulamamda yarar var. Rusya-Endonezya ilişkilerinde yapıcı ve karşılıklı yarar sağlıyoruz” dedi.
Rusya’nın yatırımlarıyla Endonezya’da mühim projelerin hayata geçtiğinin altını çizen Putin, “Uzmanlarımız, mühendislerimiz, inşaatçılarımız, büyük ulaşım ve endüstriyel altyapı tesisleri, stadyumlar, hastaneler ve öteki mühim kurumların katılımıyla Endonezya’da bugün hala emekleri devam eden emekler inşa edildi” dedi.  
RUSYA, ENDONEZYA’NIN BAŞKENTİNİ TAŞIMA PROJESİNE KATILMA TALEBİNDE BULUNDU
Sözlerinin devamında Endonezya’nın başkentinin Jakarta’dan Kalimantan Adası’na taşınması projesiyle ilgili konuşan Putin, Endonezya’nın başkentini taşıması projesine dahil olabileceklerini söylemiş oldu. Putin, “Rus demiryolları, Endonezya’nın başkentini Kalimantan’a taşımaya yönelik geniş çaplı operasyona dahil olabilir” dedi. Covid-19 salgını sebebiyle Rusya’dan, Endonezya’nın Bali Adası’na uçuşların askıya alındığını da hatırlatan Putin, “Sayın Joko Widodo ile müzakerelerimiz esnasında insani, kültürel, gezinsel, talebe değişimi benzer biçimde mühim ortaklık alanlarına ve Moskova’dan gezinsel nokta olan Bali Adası’na uçuşların başlatılması mevzusuna dikkat çektik” dedi. Bu yıl G20 Zirvesi’nin Endonezya’da gerçekleşeceğini hatırlatan Putin, Endonezya’nın bu yöndeki çabalarını desteklediklerini söyleyerek, “Endonezya’nın ve Başkan Widodo’nun, Endonezya’da gerçekleşecek olan G20 Zirvesi için çabalarını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“BATILI ÜLKELER RUSYA VE BELARUS ÜRÜNLERİNE KISITLAMA GETİREREK DURUMU İSTİKRARSIZLAŞTIRIYOR”
Konuşmasında küresel besin krizi mevzularına da değinen Putin, Batılı ülkeler tarafınca Rusya ve Belarus’a uygulanan ekonomik engellemeler sebebiyle bu probleminin daha da büyüdüğüne dikkat çekerek, “Besin piyasalarındaki dengesizliğin, birçok ülkede senelerce uygulanan sorumsuz makroekonomik politikaların, kontrolsüz emisyonların ve teminatsız borçların birikiminin direkt bir sonucu bulunduğunu onlarca kere vurguladık. Ve bu durum Covid-19 salgınıyla daha da kötüleşti. Bununla beraber, Batılı ülkeler ekonomik gidişatın yanlışlarını kabul etme mevzusunda isteksiz. Rus ve Belarus gübrelerinin arzına engellemeler getirerek küresel tarımsal üretimi daha da istikrarsızlaştırıyorlar, Rus tahılının dünya pazarlarına ihraç edilmesini zorlaştırıyorlar” dedi.
 
“RUSYA, DÜNYANIN EN BÜYÜK GIDA ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİNDEN VE İHRACATÇILARINDAN BİRİ”
Dünya besin pazarında Rusya’nın önemine vurgu icra eden Putin, “Rusya, dünyanın en büyük besin ürünleri üreticilerinden ve ihracatçılarından biri olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Ziraat ürünlerimizin teslimatları dünyanın 161 ülkesinde gerçekleştirilmektedir. Geçen yıl, 33 milyon tonu yalnız buğday olmak suretiyle 43 milyon tondan fazla tahıl ihraç edildi. Bu yıl, bizlere dış pazarlara arzımızı artırma fırsatı verecek olan 50 milyon tona kadar iyi tahıl hasadı öngörüyoruz. Aynı şekilde Endonezya ve öteki dost ülkelerden çiftçilerin üretimleri için azot, fosfor, potasyumlu gübre ve hammadde taleplerini tam olarak karşılamaya hazırız. Bildiğiniz benzer biçimde Rusya’nın dünya mineral gübre pazarındaki oranı yüzde 11, bazı kalemlerde ise yüzde 20’yi geçiyor. Geçen yıl bu ürünün 37 milyon tonu yurt dışına sevk edildi” dedi.
 
“KRİTİK MALLARIN TEDARİKİNE İLİŞKİN SÖZLEŞME YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ İYİ NİYETLE YERİNE GETİRMEYE NİYETİNDEYİZ”
Besin, gübre, enerji taşıyıcıları ve öteki eleştiri malların tedarikine ilişkin sözleşme yükümlülüklerimizi iyi niyetle yerine getirmeye kesinlikle devam etme niyetinde olduklarını aktaran Putin, “Bu bağlamda, yaptırımların ihlal etmiş olduğu tedarik zincirlerinin eski haline getirilmesinin son aşama mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Görüşmeler esnasında, elbet, öteki en acil bölgesel ve internasyonal sorunlara da değinildi. Cumhurbaşkanı’na Ukrayna yönünde gelişen durum hakkında detaylı data verdim” şeklinde konuştu.
 
“BAŞKAN ZELENSKİY’NİN MESAJINI BAŞKAN PUTİN’E İLETTİM”
Putin’den sonrasında söz alan Widodo ise, Moskova’dan ilkin Kiev’i ziyaret ettiğini ve Zelenskiy ile bir görüşme yaptığını hatırlatarak, “Başkan Zelenskiy’den, Başkan Putin’e bir ileti ilettim ve iki önder içinde kontakt kurmaya hazır olduğumu ifade ettim“ dedi.
Endonezya bu açıklamaları esnasında Zelenskiy’in, Putin’e gönderilmiş olduğu mesajın içeriğine dair bir data vermezken, basın toplantısından sonrasında gazeteciler Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a mesajın içeriğini sordu. Peskov ise gazetecilere, Zelenskiy’in gönderilmiş olduğu mesajın içeriğini hemen hemen bilmediğini söylemiş oldu.

Son Dakika Haberler